Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken SU Östra
416 85 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, Kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 Kvinnoklin SU/Östra, 416 85 Göteborg

Tel: 0313434216

Senaste publikationer

OVULATION: Intra-ovarian mechanisms
Farnosh Sørensen Zakerkish
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Nicotinamide phosphoribosyltransferase and intra-amniotic inflammation in preterm prelabor rupture of fetal membranes.
Ivana Musilova, Martina Kolackova, Ctirad Andrys, Marcela Drahosova, Ivana Baranová et al.
The journal of maternal-fetal & neonatal medicine : the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordic cervical screening on common ground.
Björn Strander
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Participation in a Swedish cervical cancer screening program among women with psychiatric diagnoses: a population-based cohort study.
Erik M Eriksson, Malena Lau, Claes Jönsson, Chenyang Zhang, Lise-Lotte Risö Bergerlind et al.
BMC public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of vaginal cancer among hysterectomised women with cervical intraepithelial neoplasia: a population-based national cohort study.
Emilia Alfonzo, Erik Holmberg, Pär Sparén, Björn Strander
BJOG : an international journal of obstetrics and gynaecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Mattsson, Lars-Åke Adjungerad professor 031-343 4327 lars-ake.mattsson@gu.se
Gudmundsdottir, Ingigerdur Biomedicinsk analytiker ingigerdur.gudmundsdottir@gu.se
Alshaikh, Ahmed Baker Doktorand ahmed.alshaikh@vgregion.se
Darelius, Anna Doktorand
Fistouris, John Doktorand
Forslund, Maria Doktorand
Modzelewska, Dominika Doktorand dominika.modzelewska@gu.se
Padma, Arvind Manikantan Doktorand arvind.manikantan.padma@gu.se
Sehic, Edina Doktorand edina.sehic@gu.se
Bergdahl, Cornelia Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Blomqvist, Lennart Doktorand/​projektass 033-6161000 lennart.blomqvist@obgyn.gu.se
Einarsson, Snorri Doktorand/​projektass snorri.einars@gmail.com
Lycke, Maria Doktorand/​projektass 031-342 1000 maria.lycke@gu.se
Oleszczuk, Krzysztof Doktorand/​projektass krzysztof.oleszczuk@vgregion.se
Park, Hannah Doktorand/​projektass hannah.park@gu.se
Pålsson, Mathias Doktorand/​projektass mathias.palsson@vgregion.se
Thoroddsen, Asgeir Doktorand/​projektass 031-342 9231 asgeir.thoroddsen@gu.se
Torle, Mårten Doktorand/​projektass marten.torle@gu.se
Ahlström, Aisling Forskare 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Bergman, Lina Forskare lina.bergman2@gu.se
Carlsson, Ylva Forskare ylva.carlsson@vgregion.se
Dahm-Kähler, Pernilla Forskare pernilla.dahm-kahler@vgregion.se
Gyhagen, Maria Forskare 033- 6163260 maria.gyhagen@vgregion.se
Hagman, Anna Forskare 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Hellström, Mats Forskare mats.hellstrom@gu.se
Hognert, Helena Forskare 031-343 5848 helena.hognert@vgregion.se
Holter, Herborg Forskare 031-786 6367 herborg.holter@vgregion.se
Johanzon, Madelene Forskare madelene.johanzon@gu.se
Kristjansdottir, Björg Forskare bjorg_konsult@hotmail.com
Kuusela, Pihla forskare 033-6163245 pihla.kuusela@vgregion.se
Lindh, Ingela Forskare ingela.lindh@obgyn.gu.se
Magnusson, Åsa Forskare asa.magnusson@vgregion.se
Nair, Syam Forskare syam.nair@neuro.gu.se
Rocha Ferreira, Eridan Forskare eridan.rocha.ferreira@gu.se
Schmidt, Johanna Forskare 031-342 1000 johanna.schmidt@obgyn.gu.se
Strander, Björn Forskare bjorn.strander@rccvast.se
Svanvik, Teresia Forskare teresia.svanvik@vgregion.se
Ögge-Englund, Linda Forskare linda.englund-ogge@hotmail.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Bröcker, Verena Forskarstuderande
Ginström Ernstad, Erica Forskarstuderande erica.ernstad@vgregion.se
Hallingström, Maria Forskarstuderande maria.hallingstrom@vgregion.se
Jonsdotter, Andrea Forskarstuderande andrea.jonsdotter@vgregion.se
Kluge, Linda Forskarstuderande linda.kluge@vgregion.se
Lindblom, Britta Forskarstuderande britta.lindblom@vgregion.se
Lindfors, Anna Forskarstuderande anna.m.lindfors@vgregion.se
Lindroos, Linnéa Forskarstuderande linnea.lindroos@vgregion.se
Magarakis, Leonidas Forskarstuderande emagarakis@gmail.com
Nilsson, Ida Forskarstuderande ida.e.nilsson@vgregion.se
Norrman, Emma Forskarstuderande emma.norrman@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 1 - 10 av 878

2019

OVULATION: Intra-ovarian mechanisms
Farnosh Sørensen Zakerkish
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Nicotinamide phosphoribosyltransferase and intra-amniotic inflammation in preterm prelabor rupture of fetal membranes.
Ivana Musilova, Martina Kolackova, Ctirad Andrys, Marcela Drahosova, Ivana Baranová et al.
The journal of maternal-fetal & neonatal medicine : the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordic cervical screening on common ground.
Björn Strander
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Participation in a Swedish cervical cancer screening program among women with psychiatric diagnoses: a population-based cohort study.
Erik M Eriksson, Malena Lau, Claes Jönsson, Chenyang Zhang, Lise-Lotte Risö Bergerlind et al.
BMC public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of vaginal cancer among hysterectomised women with cervical intraepithelial neoplasia: a population-based national cohort study.
Emilia Alfonzo, Erik Holmberg, Pär Sparén, Björn Strander
BJOG : an international journal of obstetrics and gynaecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 878

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?