Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken SU Östra
416 85 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, Kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 Kvinnoklin SU/Östra, 416 85 Göteborg

Tel: 0313434216

Senaste publikationer

OVULATION: Intra-ovarian mechanisms
Farnosh Sørensen Zakerkish
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Nicotinamide phosphoribosyltransferase and intra-amniotic inflammation in preterm prelabor rupture of fetal membranes.
Ivana Musilova, Martina Kolackova, Ctirad Andrys, Marcela Drahosova, Ivana Baranová et al.
The journal of maternal-fetal & neonatal medicine : the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordic cervical screening on common ground.
Björn Strander
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Participation in a Swedish cervical cancer screening program among women with psychiatric diagnoses: a population-based cohort study.
Erik M Eriksson, Malena Lau, Claes Jönsson, Chenyang Zhang, Lise-Lotte Risö Bergerlind et al.
BMC public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of vaginal cancer among hysterectomised women with cervical intraepithelial neoplasia: a population-based national cohort study.
Emilia Alfonzo, Erik Holmberg, Pär Sparén, Björn Strander
BJOG : an international journal of obstetrics and gynaecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Lilja, Håkan Oavlönad docent 031-343 5990
Magnusson, Claes Oavlönad docent 031-343 6860
Darelius, Anna Doktorand
Fistouris, John Doktorand
Forslund, Maria Doktorand
Pedroletti, Corinne Läkare
Bröcker, Verena Forskarstuderande
Wagg, Adrian Professor, gäst adrian.wagg@gu.se
Cedefors-Blom, Agneta Koordinator 031-343 8010 agneta.cedefors-blom@obgyn.gu.se
Alshaikh, Ahmed Baker Doktorand ahmed.alshaikh@vgregion.se
Ahlström, Aisling Forskare 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Norström, Anders Oavlönad docent 031-342 2943 anders.norstrom@gu.se
Jonsdotter, Andrea Forskarstuderande andrea.jonsdotter@vgregion.se
Gejervall, Ann-Louise Universitetslektor, adjungerad ann.louise.j.gejervall@gu.se
Hagman, Anna Forskare 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Linder, Anna Postdoktor anna.linder@urology.gu.se
Lindfors, Anna Forskarstuderande anna.m.lindfors@vgregion.se
Strandell, Annika Universitetslektor, adjungerad annika.strandell@medfak.gu.se
Strandell, Annika Oavlönad docent annika.strandell@medfak.gu.se
Padma, Arvind Manikantan Doktorand arvind.manikantan.padma@gu.se
Åkesson, Åsa Forskarstuderande asa.e.akesson@vgregion.se
Magnusson, Åsa Forskare asa.magnusson@vgregion.se
Thoroddsen, Asgeir Doktorand/​projektass 031-342 9231 asgeir.thoroddsen@gu.se
Kristjansdottir, Björg Forskare bjorg_konsult@hotmail.com
Strander, Björn Forskare bjorn.strander@rccvast.se
Jacobsson, Bo Professor/​överläkare bo.jacobsson@obgyn.gu.se
Lindblom, Britta Forskarstuderande britta.lindblom@vgregion.se
Hanson, Charles Oavlönad docent 031-342 3572 charles.hanson@obgyn.gu.se
Palmqvist, Charlotte Forskarstuderande charlotte.palmqvist@vgregion.se
Bergh, Christina Professor/​överläkare christina.bergh@gu.se
Bergdahl, Cornelia Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Modzelewska, Dominika Doktorand dominika.modzelewska@gu.se
Sehic, Edina Doktorand edina.sehic@gu.se
Magarakis, Leonidas Forskarstuderande emagarakis@gmail.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Norrman, Emma Forskarstuderande emma.norrman@vgregion.se
Ginström Ernstad, Erica Forskarstuderande erica.ernstad@vgregion.se
Rocha Ferreira, Eridan Forskare eridan.rocha.ferreira@gu.se
Dahlgren, Eva Oavlönad docent eva.dahlgren@vgregion.se
Sørensen, Farnosh Forskarstuderande farnosh.zakerkish@gu.se
Wallin, Gunnar Oavlönad docent 031-343 5467 gunnar.a.wallin@vgregion.se
Silfverstolpe, Gunnar Oavlönad docent 031-342 3133 gunnar.silfverstolpe@gu.se
Toorell, Hanna Forskarstuderande hanna.toorell@vgregion.se
Park, Hannah Doktorand/​projektass hannah.park@gu.se
Hognert, Helena Forskare 031-343 5848 helena.hognert@vgregion.se
Hagberg, Henrik Professor/​överläkare 031-786 3542 henrik.hagberg@obgyn.gu.se
Holter, Herborg Forskare 031-786 6367 herborg.holter@vgregion.se
Milsom, Ian Seniorforskare 031-786 2505 ian.milsom@obgyn.gu.se
Nilsson, Ida Forskarstuderande ida.e.nilsson@vgregion.se
Lindh, Ingela Forskare ingela.lindh@obgyn.gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 1 - 10 av 878

2019

OVULATION: Intra-ovarian mechanisms
Farnosh Sørensen Zakerkish
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Nicotinamide phosphoribosyltransferase and intra-amniotic inflammation in preterm prelabor rupture of fetal membranes.
Ivana Musilova, Martina Kolackova, Ctirad Andrys, Marcela Drahosova, Ivana Baranová et al.
The journal of maternal-fetal & neonatal medicine : the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordic cervical screening on common ground.
Björn Strander
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Participation in a Swedish cervical cancer screening program among women with psychiatric diagnoses: a population-based cohort study.
Erik M Eriksson, Malena Lau, Claes Jönsson, Chenyang Zhang, Lise-Lotte Risö Bergerlind et al.
BMC public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of vaginal cancer among hysterectomised women with cervical intraepithelial neoplasia: a population-based national cohort study.
Emilia Alfonzo, Erik Holmberg, Pär Sparén, Björn Strander
BJOG : an international journal of obstetrics and gynaecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 878

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?