Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken SU Östra
416 85 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, Kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 Kvinnoklin SU/Östra, 416 85 Göteborg

Tel: 0313434216

Senaste publikationer

OVULATION: Intra-ovarian mechanisms
Farnosh Sørensen Zakerkish
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Nicotinamide phosphoribosyltransferase and intra-amniotic inflammation in preterm prelabor rupture of fetal membranes.
Ivana Musilova, Martina Kolackova, Ctirad Andrys, Marcela Drahosova, Ivana Baranová et al.
The journal of maternal-fetal & neonatal medicine : the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordic cervical screening on common ground.
Björn Strander
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Participation in a Swedish cervical cancer screening program among women with psychiatric diagnoses: a population-based cohort study.
Erik M Eriksson, Malena Lau, Claes Jönsson, Chenyang Zhang, Lise-Lotte Risö Bergerlind et al.
BMC public health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of vaginal cancer among hysterectomised women with cervical intraepithelial neoplasia: a population-based national cohort study.
Emilia Alfonzo, Erik Holmberg, Pär Sparén, Björn Strander
BJOG : an international journal of obstetrics and gynaecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Adams Waldorf, Kristina M Professor, gäst kristina.m.adams.waldorf@gu.se
Ahlström, Aisling Forskare 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Alshaikh, Ahmed Baker Doktorand ahmed.alshaikh@vgregion.se
Bergdahl, Cornelia Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Bergh, Christina Professor/​överläkare christina.bergh@gu.se
Bergman, Lina Forskare lina.bergman2@gu.se
Blomqvist, Lennart Doktorand/​projektass 033-6161000 lennart.blomqvist@obgyn.gu.se
Brännström, Mats Professor/​överläkare mats.brannstrom@obgyn.gu.se
Bröcker, Verena Forskarstuderande
Carlsson, Ylva Forskare ylva.carlsson@vgregion.se
Cedefors-Blom, Agneta Koordinator 031-343 8010 agneta.cedefors-blom@obgyn.gu.se
Dahlgren, Eva Oavlönad docent eva.dahlgren@vgregion.se
Dahm-Kähler, Pernilla Forskare pernilla.dahm-kahler@vgregion.se
Darelius, Anna Doktorand
Einarsson, Snorri Doktorand/​projektass snorri.einars@gmail.com
Fistouris, John Doktorand
Forslund, Maria Doktorand
Gejervall, Ann-Louise Universitetslektor, adjungerad ann.louise.j.gejervall@gu.se
Ginström Ernstad, Erica Forskarstuderande erica.ernstad@vgregion.se
Gudmundsdottir, Ingigerdur Biomedicinsk analytiker ingigerdur.gudmundsdottir@gu.se
Gyhagen, Maria Forskare 033- 6163260 maria.gyhagen@vgregion.se
Hagberg, Henrik Professor/​överläkare 031-786 3542 henrik.hagberg@obgyn.gu.se
Hagman, Anna Forskare 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Hallingström, Maria Forskarstuderande maria.hallingstrom@vgregion.se
Hanson, Charles Oavlönad docent 031-342 3572 charles.hanson@obgyn.gu.se
Hellberg, Pär Oavlönad docent 031-342 2149 par.hellberg@gu.se
Hellgren-Wångdahl, Margareta Professor emerita margareta.hellgren@vgregion.se
Hellström, Mats Forskare mats.hellstrom@gu.se
Hognert, Helena Forskare 031-343 5848 helena.hognert@vgregion.se
Holter, Herborg Forskare 031-786 6367 herborg.holter@vgregion.se
Jacobsson, Bo Professor/​överläkare bo.jacobsson@obgyn.gu.se
Johanzon, Madelene Forskare madelene.johanzon@gu.se
Jonsdotter, Andrea Forskarstuderande andrea.jonsdotter@vgregion.se
Kluge, Linda Forskarstuderande linda.kluge@vgregion.se
Kristjansdottir, Björg Forskare bjorg_konsult@hotmail.com
Kuusela, Pihla forskare 033-6163245 pihla.kuusela@vgregion.se
Ladfors, Lars Oavlönad docent 031-343 5734 lars.ladfors@gu.se
Lilja, Håkan Oavlönad docent 031-343 5990
Lindblom, Britta Forskarstuderande britta.lindblom@vgregion.se
Linder, Anna Postdoktor anna.linder@urology.gu.se
Lindfors, Anna Forskarstuderande anna.m.lindfors@vgregion.se
Lindh, Ingela Forskare ingela.lindh@obgyn.gu.se
Lindroos, Linnéa Forskarstuderande linnea.lindroos@vgregion.se
Lundin, Kersti Oavlönad docent 031-342 76 62 kersti.lundin@vgregion.se
Lycke, Maria Doktorand/​projektass 031-342 1000 maria.lycke@gu.se
Magarakis, Leonidas Forskarstuderande emagarakis@gmail.com
Magnusson, Claes Oavlönad docent 031-343 6860
Magnusson, Åsa Forskare asa.magnusson@vgregion.se
Mattsson, Lars-Åke Adjungerad professor 031-343 4327 lars-ake.mattsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 88

Visar 861 - 870 av 878

2007

Extended encounters with midwives at the first IVF cycle: a controlled trial
Lisbeth Anderheim-Söderqvist, Herborg Holter, Christina Bergh, A. Möller
Reproductive biomedicine online, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estrogen-induced upregulation of AR expression and enhancement of AR nuclear translocation in mouse fallopian tubes in vivo.
Linus Ruijin Shao, Karin Ljungström, Birgitta Weijdegård, Emil Egecioglu, Julia Fernandez-Rodriguez et al.
American journal of physiology. Endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deficiency in rest and nutrition increase the risk for prolonged labor in nulliparous women
Anna Dencker, Liselotte Bergqvist, Lars Ladfors, Lena Skaring-Thorsén, Håkan Lilja
American Journal of Obstetrics and Gynecology, Paper i proceeding 2007
Paper i proceeding

Antikonception och aborter.
Ian Milsom, Viveca Odlind
Läkemedelsboken 2007/2008, Stockholm, Apoteket AB, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Outpatient cervical ripening before first-trimester surgical abortion: a comparison between misoprostol and isosorbide mononitrate.
Nina Vukas Radulovic, Anders Norström, Erling Ekerhovd
Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2006

Implantation of the human embryo: research lines and models. From the implantation research network 'Fruitful'.
P Bischof, J D Aplin, U Bentin-Ley, Mats Brännström, B Casslen et al.
Gynecologic and obstetric investigation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 861 - 870 av 878

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?