Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken SU Östra
416 85 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, Kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 Kvinnoklin SU/Östra, 416 85 Göteborg

Tel: 0313434216

Senaste publikationer

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Surgical quality registries: Large room for improvement if they should be used for analyses of life style risk factors and the effect of preoperative initiatives on postoperative complications
H. Tønnesen, K. Hovhannisyan, T. Laurisen, Katja Bohlin Stenström, R. Olsson
Läkartidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Dramatic enhancement of the detection limits of bioassays via ultrafast deposition of polydopamine
J. Li, M. A. Baird, M. A. Davis, W. Tai, L. S. Zweifel et al.
Nature Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spontaneous twin pregnancy with live births after cryopreservation and re-implantation of ovarian tissue
Milan Milenkovic, Mats Brännström, Cesar Diaz-Garcia, Kersti Lundin, Ulrika Selleskog et al.
Gynecological Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic Associations with Gestational Duration and Spontaneous Preterm Birth
G. Zhang, B. Feenstra, Jonas Bacelis, X. Liu, L. M. Muglia et al.
New England Journal of Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perinatal Group B Streptococcal Infections: Virulence Factors, Immunity, and Prevention Strategies
J. Vornhagen, Kristina M. Adams Waldorf, L. Rajagopal
Trends in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thromboembolism and in vitro fertilization - a systematic review
M. Sennstrom, K. Rova, Margareta Hellgren, R. Hjertberg, E. Nord et al.
Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 71

Namn Titel Telefon E-post
Adams Waldorf, Kristina M Professor, gäst kristina.m.adams.waldorf@gu.se
Ahlin, Kristina Doktorand/​projektass 031-342 1000 kristina.ahlin@vgregion.se
Ahlström, Aisling Forskare 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Alshaikh, Ahmed Baker Dokktorand ahmed.alshaikh@vgregion.se
Andersch, Björn Oavlönad docent 031-343 4178 bjorn.andersch@gu.se
Bacelis, Jonas Doktorand jonas.bacelis@gmail.com
Bergh, Christina Professor/​överläkare christina.bergh@gu.se
Blomqvist, Lennart Doktorand/​projektass 033-6161000 lennart.blomqvist@obgyn.gu.se
Bryman, Inger Oavlönad docent 031-342 2144 inger.bryman@gu.se
Brännström, Mats Professor/​överläkare mats.brannstrom@obgyn.gu.se
Carlsson, Ylva Forskare ylva.carlsson@vgregion.se
Cedefors-Blom, Agneta Koordinator 031-343 8010 agneta.cedefors-blom@obgyn.gu.se
Cornelia, Bergdahl Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Dahlgren, Eva Oavlönad docent eva.dahlgren@vgregion.se
Dahm-Kähler, Pernilla Forskare pernilla.dahm-kahler@vgregion.se
Einarsson, Snorri Doktorand/​projektass snorri.einars@gmail.com
Ekerhovd, Erling Oavlönad docent erling.ekerhovd@obgyn.gu.se
Gejervall, Ann-Louise Universitetslektor, adjungerad ann.louise.j.gejervall@gu.se
Gyhagen, Maria Forskare 033- 6163260 maria.gyhagen@vgregion.se
Hagberg, Henrik Professor/​överläkare 031-786 3542 henrik.hagberg@obgyn.gu.se
Hagman, Anna Forskare 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Hallingström, Maria Forskarstuderande maria.hallingstrom@vgregion.se
Hanson, Charles Oavlönad docent 031-342 3572 charles.hanson@obgyn.gu.se
Hellberg, Pär Oavlönad docent 031-342 2149 par.hellberg@gu.se
Hellgren-Wångdahl, Margareta Professor emerita margareta.hellgren@vgregion.se
Hellström, Mats Forskare mats.hellstrom@gu.se
Hognert, Helena Doktorand/​projektass 031-3435848 helena.hognert@gu.se
Holter, Herborg Forskare 031-786 6367 herborg.holter@vgregion.se
Jacobsson, Bo Professor/​överläkare 031-342 1000 bo.jacobsson@obgyn.gu.se
Johannesson, Liza Forskare 031-342 1000 liza.johannesson@obgyn.gu.se
Johansson, Patricia Forskare bitr patricia.johansson.2@gu.se
Johansson, Åsa Forskare 031-342 1000 asa.eli.johansson@vgregion.se
Johanzon, Madelene Forskare 0730-598381 madelene.johanzon@gu.se
Juodakis, Julius Doktorand julius.joudakis@gu.se
Kristjansdottir, Björg Doktorand/​projektass bjorg_konsult@hotmail.com
Kuusela, Pihla Doktorand/​projektass 031-343 6346 pihla.kuusela@vgregion.se
Ladfors, Lars Oavlönad docent 031-343 5734 lars.ladfors@gu.se
Lilja, Håkan Oavlönad docent 031-343 5990 hakan.lilja@gu.se
Lindh, Ingela Forskare 0761-361760 ingela.lindh@obgyn.gu.se
Lundin, Kersti Oavlönad docent 031-342 76 62 kersti.lundin@vgregion.se
Lycke, Maria Doktorand/​projektass 031-342 1000 maria.lycke@gu.se
Magnusson, Claes Oavlönad docent 031-343 6860 claes.magnusson@gu.se
Mattsson, Lars-Åke Adjungerad professor 031-343 4327 lars-ake.mattsson@gu.se
Milsom, Ian Seniorprofessor 031-786 2505 ian.milsom@obgyn.gu.se
Modzelewska, Dominika Forskare bitr dominika.modzelewska@gu.se
Nilsson, Lars Oavlönad docent 031-342 1323 lars.nilsson.2@gu.se
Norström, Anders Oavlönad docent 031-342 2943 anders.norstrom@gu.se
Oleszczuk, Krzysztof Doktorand/​projektass krzysztof.oleszczuk@vgregion.se
Padma, Arvind Manikantan Doktorand arvind.manikantan.padma@gu.se

Visar 1 - 50 av 71

Visar 31 - 40 av 657

2017

Ovarian stimulation and risk of breast cancer in Swedish women
F. E. Lundberg, A. N. Iliadou, K. Rodriguez-Wallberg, Christina Bergh, K. Gemzell-Danielsson et al.
Fertility and Sterility, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Preterm Labor and Birth Management: Recommendations from the European Association of Perinatal Medicine
G. C. Di Renzo, L. C. Roura, F. Facchinetti, H. Helmer, C. Hubinont et al.
Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Uterine Tissue Engineering and the Future of Uterus Transplantation.
Mats Hellström, Sara Bandstein, Mats Brännström
Annals of biomedical engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chorioamnionitis in the Development of Cerebral Palsy: A Meta-analysis and Systematic Review
Z. J. Shi, L. Ma, K. H. Luo, M. Bajaj, S. Chawla et al.
Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coordinated Regulation Among Progesterone, Prostaglandins, and EGF-Like Factors in Human Ovulatory Follicles
Y. Choi, K. Wilson, P. R. Hannon, K. L. Rosewell, Mats Brännström et al.
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heart Failure in Late Pregnancy and Postpartum: Incidence and Long-Term Mortality in Sweden From 1997 to 2010
Anders Barasa, Annika Rosengren, Tatiana Zverkova Sandström, Lars Ladfors, Maria Schaufelberger
Journal of Cardiac Failure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immune responses in perinatal brain injury.
Jacqueline Lai, Eridan Rocha-Ferreira, Xiaoyang Wang, C. Joakim Ek, Henrik Hagberg et al.
Brain, behavior, and immunity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metformin Ameliorates Uterine Defects in a Rat Model of Polycystic Ovary Syndrome.
Yuehui Zhang, Min Hu, Fanci Meng, Xiaoyan Sun, Hongfei Xu et al.
EBioMedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of microglia in a mouse model of paediatric traumatic brain injury.
Vibol Chhor, Raffaella Moretti, Tifenn Le Charpentier, Stephanie Sigaut, Sophie Lebon et al.
Brain, behavior, and immunity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 657

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?