Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken su östra
41685 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 kvinnoklin su/östra, 41685 Göteborg

Tel: 031-343 4216

Senaste publikationer

Changes in Chromatin Structure in Curettage Specimens Identifies High-Risk Patients in Endometrial Cancer
T. S. Hveem, T. S. Njolstad, B. Nielsen, R. A. Syvertsen, J. A. Nesheim et al.
Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anti-inflammatory Elafin in human fetal membranes.
Nathalia Noda, Jossimara Polettini, Bo Jacobsson, Ramkumar Menon
Journal of perinatal medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined oral contraceptive use is associated with both improvement and worsening of mood in the different phases of the treatment cycle-A double-blind, placebo-controlled randomized trial
C. Lundin, K. G. Danielsson, M. Bixo, L. Moby, H. Bengtsdotter et al.
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High androgen levels protect against hypothyroidism
Johanna Schmidt, Eva Dahlgren, Inger Bryman, K. Berntorp, Penelope Trimpou et al.
Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contraceptive use in the Nordic countries.
Ingela Lindh, Finn E Skjeldestad, Kristina Gemzell-Danielsson, Oskari Heikinheimo, Helena Hognert et al.
Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intranasal C3a treatment ameliorates cognitive impairment in a mouse model of neonatal hypoxic-ischemic brain injury.
Javier Morán, Anna Stokowska, Frederik R Walker, Carina Mallard, Henrik Hagberg et al.
Experimental Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Analysis of cell-free fetal DNA in maternal blood for detection of trisomy 21, 18 and 13 in a general pregnant population and in a high risk population - a systematic review and meta-analysis.
Erik Iwarsson, Bo Jacobsson, Jessica Dagerhamn, Thomas Davidson, Eduardo Bernabé et al.
Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experiences of a lifestyle intervention in obese pregnant women – A qualitative study
Karolina Petrov Fieril, Monika Fagevik Olsén, Anna Glantz, Åsa Premberg
Midwifery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 69

Namn Titel Telefon E-post
Adams Waldorf, Kristina M Professor, gäst kristina.m.adams.waldorf@gu.se
Ahlin, Kristina Doktorand/​projektass 031-342 1000 kristina.ahlin@vgregion.se
Ahlström, Aisling Doktorand/​projektass 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Andersch, Björn Oavlönad docent 031-343 4178 bjorn.andersch@gu.se
Bergh, Christina Professor/​överläkare christina.bergh@vgregion.se
Blomqvist, Lennart Doktorand/​projektass 033-6161000 lennart.blomqvist@obgyn.gu.se
Broberg, Gudrun Doktorand/​projektass 0702-682784 gudrun.broberg@vgregion.se
Bryman, Inger Oavlönad docent 031-342 2144 inger.bryman@gu.se
Brännström, Mats Professor /​ överläkare mats.brannstrom@obgyn.gu.se
Carlsson, Ylva Forskare ylva.carlsson@vgregion.se
Cedefors-Blom, Agneta Koordinator 031-343 8010 agneta.cedefors-blom@obgyn.gu.se
Cornelia, Bergdahl Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Dahlgren, Eva Oavlönad docent eva.dahlgren@vgregion.se
Dahm-Kähler, Pernilla Forskare pernilla.dahm-kahler@vgregion.se
Einarsson, Snorri Doktorand/​projektass snorri.einars@gmail.com
Ekerhovd, Erling Oavlönad docent erling.ekerhovd@obgyn.gu.se
Englund-Ögge, Linda Doktorand/​projektass linda.m.englund.ogge@gu.se
Gejervall, Ann-Louise Universitetslektor, adjungerad ann.louise.j.gejervall@gu.se
Gyhagen, Maria Forskare 033- 6163260 maria.gyhagen@vgregion.se
Hagberg, Henrik Professor /​ överläkare 031-786 3542 henrik.hagberg@obgyn.gu.se
Hagman, Anna Doktorand/​projektass 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Hallingström, Maria Forskarstuderande maria.hallingstrom@vgregion.se
Hanson, Charles Oavlönad docent 031-3423572 charles.hanson@obgyn.gu.se
Hellberg, Pär Oavlönad docent 031-3422149 par.hellberg@gu.se
Hellgren-Wångdahl, Margareta Professor emerita margareta.hellgren@vgregion.se
Hellström, Mats Forskarassistent mats.hellstrom@gu.se
Hognert, Helena Doktorand/​projektass 031-3435848 helena.hognert@gu.se
Holter, Herborg Forskare 0704-778343 herborg.holter@vgregion.se
Jacobsson, Bo Professor/​överläkare 031-342 1000 bo.jacobsson@obgyn.gu.se
Johannesson, Liza Forskare 031-3421000 liza.johannesson@obgyn.gu.se
Johansson, Åsa Doktorand/​projektass 031-342 1000 asa.eli.johansson@vgregion.se
Johanzon, Madelene Doktorand/​projektass 0730-598381 madelene.johanzon@gu.se
Juodakis, Julius Doktorand julius.joudakis@gu.se
Kjöllesdal, Möyfrid Doktorand/​projektass moyfrid.kjollesdal@obgyn.gu.se
Kristjansdottir, Björg Doktorand/​projektass bjorg_konsult@hotmail.com
Kuusela, Pihla Doktorand/​projektass 031-343 6346 pihla.kuusela@vgregion.se
Ladfors, Lars Oavlönad docent 031-343 5734 lars.ladfors@gu.se
Lilja, Håkan Oavlönad docent 031-343 5990 hakan.lilja@gu.se
Lindh, Ingela Forskare 0761-361760 ingela.lindh@obgyn.gu.se
Lundin, Kersti Oavlönad docent 031-342 76 62 kersti.lundin@medfak.gu.se
Lycke, Maria Doktorand/​projektass 031-342 1000 maria.lycke@gu.se
Magnusson, Claes Oavlönad docent 031-343 6860 claes.magnusson@gu.se
Mattsson, Lars-Åke Adjungerad professor 031-343 4327 lars-ake.mattsson@gu.se
Milsom, Ian Professor/​överläkare 0705-371602 ian.milsom@obgyn.gu.se
Modzelewska, Dominika Projektassistent dominika.modzelewska@gu.se
Nilsson, Lars Oavlönad docent 031-342 1323 lars.nilsson.2@gu.se
Norström, Anders Oavlönad docent 031-342 2943 anders.norstrom@gu.se
Oleszczuk, Krzysztof Doktorand/​projektass krzysztof.oleszczuk@vgregion.se
Padma, Arvind Manikantan Doktorand arvind.manikantan.padma@gu.se

Visar 1 - 50 av 69

Visar 1 - 10 av 599

2017

Changes in Chromatin Structure in Curettage Specimens Identifies High-Risk Patients in Endometrial Cancer
T. S. Hveem, T. S. Njolstad, B. Nielsen, R. A. Syvertsen, J. A. Nesheim et al.
Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anti-inflammatory Elafin in human fetal membranes.
Nathalia Noda, Jossimara Polettini, Bo Jacobsson, Ramkumar Menon
Journal of perinatal medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined oral contraceptive use is associated with both improvement and worsening of mood in the different phases of the treatment cycle-A double-blind, placebo-controlled randomized trial
C. Lundin, K. G. Danielsson, M. Bixo, L. Moby, H. Bengtsdotter et al.
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High androgen levels protect against hypothyroidism
Johanna Schmidt, Eva Dahlgren, Inger Bryman, K. Berntorp, Penelope Trimpou et al.
Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contraceptive use in the Nordic countries.
Ingela Lindh, Finn E Skjeldestad, Kristina Gemzell-Danielsson, Oskari Heikinheimo, Helena Hognert et al.
Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intranasal C3a treatment ameliorates cognitive impairment in a mouse model of neonatal hypoxic-ischemic brain injury.
Javier Morán, Anna Stokowska, Frederik R Walker, Carina Mallard, Henrik Hagberg et al.
Experimental Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Analysis of cell-free fetal DNA in maternal blood for detection of trisomy 21, 18 and 13 in a general pregnant population and in a high risk population - a systematic review and meta-analysis.
Erik Iwarsson, Bo Jacobsson, Jessica Dagerhamn, Thomas Davidson, Eduardo Bernabé et al.
Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experiences of a lifestyle intervention in obese pregnant women – A qualitative study
Karolina Petrov Fieril, Monika Fagevik Olsén, Anna Glantz, Åsa Premberg
Midwifery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2016

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 599

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?