Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avd för obstetrik och gynekologi

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för obstetrik och gynekologi
Kvinnokliniken su östra
41685 Göteborg
Leveransadress: Journalvägen 6, kvinnokliniken
Besöksadress: Journalvägen 6 kvinnoklin su/östra, 41685 Göteborg

Tel: 031-343 4216

Senaste publikationer

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Spontaneous twin pregnancy with live births after cryopreservation and re-implantation of ovarian tissue
Milan Milenkovic, Mats Brännström, Cesar Diaz-Garcia, Kersti Lundin, Ulrika Selleskog et al.
Gynecological Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanisms of cell death in the developing brain.
C Thornton, Henrik Hagberg
Fetal and Neonatal Physiology. Richard A. Polin, Steven H. Abman, David Rowitch and William E. Benitz (eds.) 2-Volume Set, 5th Edition, New York, Elsevier Publishing Company, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathophysiology of Hypoxic-Ischemic Brain Injury.
P S McQuillen, S J Vannucci, Henrik Hagberg
Fetal and Neonatal Physiology. Richard A. Polin, Steven H. Abman, David Rowitch and William E. Benitz (eds.) 2-Volume Set, 5th Edition, Elsevier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Uterus transplantation and beyond
Mats Brännström
Journal of Materials Science-Materials in Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inhibitory effect of punicalagin on lipopolysaccharide-induced neuroinflammation, oxidative stress and memory impairment via inhibition of nuclear factor-kappaB
Y. E. Kim, C. J. Hwang, H. P. Lee, C. S. Kim, D. J. Son et al.
Neuropharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Systemic activation of Toll-like receptor 2 suppresses mitochondrial respiration and exacerbates hypoxic-ischemic injury in the developing brain
Amin Mottahedin, Pernilla Svedin, Syam Nair, Carl-Johan Mohn, Xiaoyang Wang et al.
Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-Variant Genetic Effects as a Cause for Preterm Birth: Insights from a Population of Maternal Cousins in Sweden.
Julius Juodakis, Jonas Bacelis, Ge Zhang, Louis J Muglia, Bo Jacobsson
G3: Genes Genomes Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 70

Namn Titel Telefon E-post
Adams Waldorf, Kristina M Professor, gäst kristina.m.adams.waldorf@gu.se
Ahlin, Kristina Doktorand/​projektass 031-342 1000 kristina.ahlin@vgregion.se
Ahlström, Aisling Doktorand/​projektass 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Andersch, Björn Oavlönad docent 031-343 4178 bjorn.andersch@gu.se
Bergh, Christina Professor/​överläkare christina.bergh@vgregion.se
Blomqvist, Lennart Doktorand/​projektass 033-6161000 lennart.blomqvist@obgyn.gu.se
Broberg, Gudrun Doktorand/​projektass 0702-682784 gudrun.broberg@vgregion.se
Bryman, Inger Oavlönad docent 031-342 2144 inger.bryman@gu.se
Brännström, Mats Professor /​ överläkare mats.brannstrom@obgyn.gu.se
Carlsson, Ylva Forskare ylva.carlsson@vgregion.se
Cedefors-Blom, Agneta Koordinator 031-343 8010 agneta.cedefors-blom@obgyn.gu.se
Cornelia, Bergdahl Doktorand/​projektass cornelia.bergdahl@obgyn.gu.se
Dahlgren, Eva Oavlönad docent eva.dahlgren@vgregion.se
Dahm-Kähler, Pernilla Forskare pernilla.dahm-kahler@vgregion.se
Einarsson, Snorri Doktorand/​projektass snorri.einars@gmail.com
Ekerhovd, Erling Oavlönad docent erling.ekerhovd@obgyn.gu.se
Englund-Ögge, Linda Doktorand/​projektass linda.m.englund.ogge@gu.se
Gejervall, Ann-Louise Universitetslektor, adjungerad ann.louise.j.gejervall@gu.se
Gyhagen, Maria Forskare 033- 6163260 maria.gyhagen@vgregion.se
Hagberg, Henrik Professor /​ överläkare 031-786 3542 henrik.hagberg@obgyn.gu.se
Hagman, Anna Doktorand/​projektass 031-343 6334 anna.hagman@obgyn.gu.se
Hallingström, Maria Forskarstuderande maria.hallingstrom@vgregion.se
Hanson, Charles Oavlönad docent 031-3423572 charles.hanson@obgyn.gu.se
Hellberg, Pär Oavlönad docent 031-3422149 par.hellberg@gu.se
Hellgren-Wångdahl, Margareta Professor emerita margareta.hellgren@vgregion.se
Hellström, Mats Forskarassistent mats.hellstrom@gu.se
Hognert, Helena Doktorand/​projektass 031-3435848 helena.hognert@gu.se
Holter, Herborg Forskare 0704-778343 herborg.holter@vgregion.se
Jacobsson, Bo Professor/​överläkare 031-342 1000 bo.jacobsson@obgyn.gu.se
Johannesson, Liza Forskare 031-3421000 liza.johannesson@obgyn.gu.se
Johansson, Åsa Doktorand/​projektass 031-342 1000 asa.eli.johansson@vgregion.se
Johanzon, Madelene Doktorand/​projektass 0730-598381 madelene.johanzon@gu.se
Juodakis, Julius Doktorand julius.joudakis@gu.se
Kjöllesdal, Möyfrid Doktorand/​projektass moyfrid.kjollesdal@obgyn.gu.se
Kristjansdottir, Björg Doktorand/​projektass bjorg_konsult@hotmail.com
Kuusela, Pihla Doktorand/​projektass 031-343 6346 pihla.kuusela@vgregion.se
Ladfors, Lars Oavlönad docent 031-343 5734 lars.ladfors@gu.se
Lilja, Håkan Oavlönad docent 031-343 5990 hakan.lilja@gu.se
Lindh, Ingela Forskare 0761-361760 ingela.lindh@obgyn.gu.se
Lundin, Kersti Oavlönad docent 031-342 76 62 kersti.lundin@medfak.gu.se
Lycke, Maria Doktorand/​projektass 031-342 1000 maria.lycke@gu.se
Magnusson, Claes Oavlönad docent 031-343 6860 claes.magnusson@gu.se
Mattsson, Lars-Åke Adjungerad professor 031-343 4327 lars-ake.mattsson@gu.se
Milsom, Ian Professor/​överläkare 031-786 2505 ian.milsom@obgyn.gu.se
Modzelewska, Dominika Forskare bitr dominika.modzelewska@gu.se
Nilsson, Lars Oavlönad docent 031-342 1323 lars.nilsson.2@gu.se
Norström, Anders Oavlönad docent 031-342 2943 anders.norstrom@gu.se
Oleszczuk, Krzysztof Doktorand/​projektass krzysztof.oleszczuk@vgregion.se
Padma, Arvind Manikantan Doktorand arvind.manikantan.padma@gu.se

Visar 1 - 50 av 70

Visar 1 - 10 av 628

2018

Inflammation and Perinatal Brain Injury.
Henrik Hagberg, Carina Mallard, Karin Sävman
Neonatology, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

Spontaneous twin pregnancy with live births after cryopreservation and re-implantation of ovarian tissue
Milan Milenkovic, Mats Brännström, Cesar Diaz-Garcia, Kersti Lundin, Ulrika Selleskog et al.
Gynecological Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanisms of cell death in the developing brain.
C Thornton, Henrik Hagberg
Fetal and Neonatal Physiology. Richard A. Polin, Steven H. Abman, David Rowitch and William E. Benitz (eds.) 2-Volume Set, 5th Edition, New York, Elsevier Publishing Company, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathophysiology of Hypoxic-Ischemic Brain Injury.
P S McQuillen, S J Vannucci, Henrik Hagberg
Fetal and Neonatal Physiology. Richard A. Polin, Steven H. Abman, David Rowitch and William E. Benitz (eds.) 2-Volume Set, 5th Edition, Elsevier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Uterus transplantation and beyond
Mats Brännström
Journal of Materials Science-Materials in Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inhibitory effect of punicalagin on lipopolysaccharide-induced neuroinflammation, oxidative stress and memory impairment via inhibition of nuclear factor-kappaB
Y. E. Kim, C. J. Hwang, H. P. Lee, C. S. Kim, D. J. Son et al.
Neuropharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Systemic activation of Toll-like receptor 2 suppresses mitochondrial respiration and exacerbates hypoxic-ischemic injury in the developing brain
Amin Mottahedin, Pernilla Svedin, Syam Nair, Carl-Johan Mohn, Xiaoyang Wang et al.
Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time-Variant Genetic Effects as a Cause for Preterm Birth: Insights from a Population of Maternal Cousins in Sweden.
Julius Juodakis, Jonas Bacelis, Ge Zhang, Louis J Muglia, Bo Jacobsson
G3: Genes Genomes Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 628

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-07-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?